YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ SES NE DEMEKTİR?

Yüksek çözünürlüklü ses (yüksek çözünürlüklü ses, yüksek tanımlı ses), 1 bit DSD (Direct Stream Digital) dahil 16 bit / 44,1 veya 48 kHz’in üzerinde çözünürlüklere sahip müzik formatlarıdır (dijital sinyaller).

Yüksek çözünürlüklü müziğin, daha yüksek ses kalitesi yoluyla standart CD sesine göre daha iyi bir dinleyici deneyimi elde etmesi amaçlanmıştır.

Yaygın odyofil ve müzik prodüksiyon terimlerinden biridir.

Müzik çözünürlüklerinin görsel destekle algılanması için aşağıdaki resimleri incelemenizi öneriyoruz.

Orijinal Ses Kaydı

Hi-Res Ses Kaydı

(Berrak bir ses ve ayrıntılar belirgin, net)

CD Ses Kaydı

(Temiz bir ses, çok az değişmiş enstrüman sesleri)

Teyp Bandı Ses Kaydı

(Yumuşak ve renkli bir ses, bant sıkışması ve kayma sesi)

Plak Ses Kaydı

(Yumuşak ve renkli bir ses, cızırtı ve atlama sesi)

Mikrofon Ses Kaydı

(Fazla gürültülü, düşük ayrıntılar, boğunuk bir ses)

Yüksek çözünürlüklü ses, standart CD sesine göre daha yüksek ses kalitesi ve daha iyi bir dinleyici deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır.

Geniş bir enstrüman ses yüksekliği aralığına sahip bazı müzik türleri (klasik, caz gibi), bir müzik sisteminin daha geniş bir dinamik aralığını gerektirir.

Aralık, çözünürlüğün artırılmasıyla elde edilebilir.

Yukarıdaki grafiklerde aralığın gittikçe arttığı kayıt algoritmaları ile sağa doğru çok daha ayrıntılı bir orkestral müzik duyumu elde edilebileceğini bizlere göstermektedir.

Ses kayıtlarında elde ettiğimiz seviyenin tam kontrolüne sahip olamamaktayız. Örnek olarak klasik müzik kayıtlarında dijital kayıt sonucu kayıttan sonra düzeltilemeyen analog ve analogdan dijitale dönüştürme nedeniyle aşırı yük bozulmalarını önlemek için bazı teknikler uygulanması gerekmektedir.

Bununla birlikte, analogdan dijitale dönüştürücü (ADC) girişinde analog sinyal seviyesinin azaltılması, daha kötü sinyal-gürültü oranına neden olabilir. Özellikle düşük seviyeli müzik parçaları barındıran kayıtlarda bu sorunla karşılaşılır.

Bu nedenle, kaydedilen sinyalin zarar görme riskini azaltmak için ADC daha geniş dinamik aralığa sahip olmalıdır.

Genel olarak, bir analog sinyalin dijital temsilinin gürültü seviyesi (niceleme gürültüsü) ADC’nin kendi elektrik gürültüsünden (göreceli aşırı yük seviyesi) daha düşük olmalıdır.

Misal:

ADC’nin maksimum seviyesi 0 dB ve gürültü tabanı -120 dB’dir.

Bir senfoni orkestrasını 2 mikrofonda kaydediyoruz.

Aşırı yüklenmeyi önlemek için, ADC’nin analog giriş seviyesini düşürüyoruz. Bu bize biraz gürültü rezervi sağlar. Ancak sessiz müzik parçalarının sinyal-gürültü oranını düşürür. Daha fazla rezerv, daha çok bozulmadır.

Daha düşük bit derinliğinde çözünürlük kullanırsak, niceleme gürültüsüne, yani DAC’nin (elektriksel) gürültü tabanından daha yüksek olmasına neden olabilir. Ve sinyal-gürültü oranı daha fazla bozulmaya uğrayacaktır.

Bununla birlikte, daha fazla dijital sinyal işlemenin (DSP) çözünürlüğü, sesle çalışmak için “şeffaf” (DSP tasarımcıları için) olarak artırılabilir.

Yüksek çözünürlüklü ses dosyası formatları

(Örnek Hızlar)

Yüksek çözünürlüklü müzik dosyası formatları

(Bit Derinlikleri)

Yüksek çözünürlüğün her zaman avantaj sağladığı görüşü tüm durumlar için doğru değildir.

Bazen yüksek örnekleme oranlarına sahip kayıtlar çalan kişiler, beklenmedik gürültü veya diğer istenmeyen sesler ile sorunlu anlar yaşayabilirler.

Bilgisayarımda ve diğer cihazlarda nasıl yüksek çözünürlüklü ses çalabilirim?

Yüksek çözünürlük şu adreste oynatılabilir:

 • Bilgisayarlar
 • Taşınabilir ses oynatıcılar,
 • Akıllı Cep telefonları,
 • Tabletler,
 • Müzik sunucuları,
 • SACD ve BlueRay oyuncuları…

Cep telefonuna, taşınabilir oynatıcıya, bilgisayara vb. bağlanmak için ayrı DAC kulaklık amplifikatörü kullanılabilir.

Bilgisayarınızda ve cep telefonunuz ile kullanabileceğiniz DAC Kulaklık Amfileri çeşitli marka ve modellerde bulunmaktadır.

Dragonfy bunların arasından fiyat/performans başarısı olan ürünler sunmaktadır.

Cobalt adı verilen mavi renkli son versiyonu hakkında bir tanıtım videosuna buradan erişebilirsiniz:

Bu ürünler ve iyi bir kulaklık ile odyofil dünyasına doğru hareket edebilirsiniz. İnternetten indireceğiniz ses dosyaları ve DAC amfiniz ile PC veya cep telefonu üzerinden ücretsiz programlarla kayıpsız müzik deneyiminize başlayabilir, iyi bir kulaklık veya hoparlör ile tüm bu sesleri işitebilirsiniz.

Bilgisayarlarınızda yüksek çözünürlüklü müzik dinleyebilmeniz için farklı ücretli ve ücretsiz yazılımlar kullanabilirsiniz.

Bunlar arasında öne çıkan bazı ücretsiz yazılımlar kısaca şunlardır;

 1. FOOBAR 2000: Windows ve IOS (MAC) işletim sisteminde çalışabilen sürümleri mevcut yazılım SACD eklentisi ile kullanılabiliyor. Windows Mağazasında da mevcut. Ücretsiz olan bu yazılıma ayrıca başkaca ücretsiz eklentiler kurmak ve kullanımı biraz daha özelleştirmek mümkün. Ayrıca IPhone ve Android kullanıcıları için de mevcut olan yazılımı tavsiye edebiliriz.
 2. Fostex: Windows ve MACOS da çalışabilen yazılım ücretsiz olarak edinilebilir. İnternetten müzik indirmede mevcut olan ses dosyalarının çoğunu çalan program, PCM 24bit / 192kHz ve DSD 5.6MHz’e kadar depolayabilmektedir.

Oynatılabilir dosya türleri arasında DSF, DSDIFF, WAV, FLAC ve MP3 bulunmaktadır.

 1. Daphile: Bu yazılım Hi-Fi bir müzik sunucu oluşturabilmenizi sağlamakta olup ücretsiz dağıtımı mevcuttur. Birincil odak noktası, dijital müzik kitaplığınızın depolanması ve çalınmasıdır. USB bağlantılı dijitalden analoğa dönüştürücüler (DAC) için tak ve çalıştır desteği sağlayarak mümkün olan en iyi ses kalitesini ve geleceğe dönük esnekliği sağlar. Her bölge için başka bir USB DAC bağlayarak çok bölgeli bir sistemi kolayca kurabilirsiniz.

Kapsamlı ses formatı desteği olan yazılım DSD512’ye kadar yerel DSD oynatma, 384kHz / 24bit’e kadar PCM çözünürlükleri sağlayabilme, PCM’den DSD’ye dönüştürme dahil yüksek kaliteli ses yeniden örnekleme ve DRC ve ekolayzer için evrişim filtreleme, Oynatma sırasında CPU yükünü ve disk etkinliğini en aza indirmek için “RAM’den oynatma” gibi özellikleri olan ve Web arayüzü üzerinden kolay konfigürasyon ve kurulum sağlayarak WiFi erişim noktası desteği (uyumlu donanım varsa) sağlayabilen, NAS hizmetleri üzerinden erişim sağlanabilen özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Yüksek çözünürlüklü müzik için 48 kHz / 24 bit LPCM verilerini destekleyen aptX ™ HD teknolojisi ile desteklenen Bluetooth cihazlarda kullanılabilir.

Bit-perfect modu nedir?

DSD dosyaları mükemmel bit modlarında oynatılabilir:

 • DSD dosyası (DSF, DFF, SACD ISO);
 • DoP (PCM üzerinden DSD) dosyası (FLAC, WAV, AIFF, diğer kayıpsız PCM dosyaları).

Bit-perfect, ses dosyası içeriğinin değiştirilmeden DAC’ye aktarılması anlamına gelir.

DSD dosyası ne kadar büyüklüğe sahiptir?

Farklı DSD ses dosyası formatlarının ses kalitesi aynıdır. Tüm bu formatlar kayıpsızdır. Yani bir ses akışını kayıpsız saklarlar.

DFF DSF SACD
(MBayt / dak) (MBayt / dak) (MBayt / dak)
DSD64 stereo 20.5 20.5 20.5
DSD64 çok kanallı (5.1) 61.6 61.6
DSD128 stereo 41.1 41.1
DSD128 çok kanallı (5.1) 123.2 123.2
DSD256 stereo 82.1 82.1

 

Şimdilik son olarak şunu bilmek önemlidir;

En yüksek çözünürlüklü ses dosyası size her zaman en iyi sesi duymanızı sağlayamayabilir. Çünkü bunun için birçok bileşene yer vermek ve kontrol altında tutmak gerekecektir.

Öncelikle kaydın buna uygun yapılmış olması büyük bir önem arz ediyor. Post ve Prodüksiyon hizmetlerinin kayda değer katacak şekilde sağlanmış olması da duyacağınız sese önemli katkılar sağlayabilmektedir.

Kayıt ve oynatma ortamı da ayrıca mutlaka duyacağınız ses için büyük öneme sahip. Kaydı çalacak platform, sese dönüştüren DAC amfi, duymanızı erişir hale getiren hoparlör veya kulaklık tüm bu yüksek kaliteli müziği işitebilmek için önemli etkenler.

Bileşenlerin uyumu ve kalitesi bazen 44100 Hz’de profesyonel bir ses arabiriminin, 192000 kHz’de yerleşik bir ses kartından daha iyi ses verebilmesini sağlayabilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here